X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
دوشنبه 2 شهریور‌ماه سال 1388
اترکیبهای اولیه ی رنگ

معرفی تئوری رنگ:

از رنگها میتوانید برای جلب توجه یا بیان یک وضعیت و حالت استفاده کنید. شما میتوانید از رنگها برای انرژی دادن به فضای طرح یا نشان دادن آرامش در آن استفاده کنید. با انتخاب ترکیب رنگی مناسب میتوانید محیطی زیبا، گرم و یا آرامش بخش پدید آورید. یا میتوانید تصویری از جنب و جوش جوانی را به بیننده انتقال دهید. رنگ میتواند قویترین عنصر طراحی شما باشد اگر بیاموزید چگونه به نحو مؤثر از آن استفاده کیند.


آن چه که در این متن به آن خواهیم پرداخت:
چرخ رنگ (the Color wheel )
اولویت رنگها ( رنگهای دسته ی اول، دوم و سوم )
رنگهای گرم و سرد

رنگهای سایه روشن ، سایه زن وچرکرنگ ( tint ,shade ,tone)رنگها از راههای متعددی ،چه از بعد جسمی و چه از بعد روانی بر روی ما تأثیر میگذارند،نشان داده شده است که یک رنگ قرمز پر رنگ فشار خون را افزایش میدهد در صورتی که یک رنگ آبی باعث آرام شدن آن میشود.توانایی استفاده آگاهانه و هم آهنگ از رنگها میتواند ما را در ایجاد نتایجی خاص یاری کند.

 چرخ رنگ (the Color wheel )

 

چرخ رنگ یا دایره ی رنگ وسیله ی اساسی برای ترکیب رنگ هاست، اولین نمودار دایره ی رنگ توسط سر ایزاک نیوتون در سال 1666 طراحی شد.

دایره ی رنگ به طوری طراحی شده است که عملا هر کدام از رنگها که از آن انتخاب شوند در کنار هم ظاهری خوب خواهند داشت. طی سالها گونه های مختلفی از طراحی اولیه ساخته شده است ، اماّ متداولترین آنها دایره ای 12 رنگیست که بر اساس سه رنگ اصلی هنری قرمز زرد آبی که به اختصار RYB نامیده میشوند طراحی شده است.

از قدیم تعدادی از ترکیبهای رنگی وجود دارند که به طرز به خصوصی خوشایند در نظر گرفته شده اند، به این رنگها رنگهای هماهنگ یا دارای آکورد رنگی گفته میشود که شامل یک یا چند رنگ هسنتد که رابطه ی ثابتی با دایره ی رنگ دارند.
رنگهای قرار گرفته در چرخ به طرز پویایی طراحی شدند تا با رنگهای پایه ی شما هماهنگ باشند.

اولویت رنگها ( رنگهای دسته ی اول، دوم و سوم )

در مدل رنگی RYB رنگهای دسته ی اول قرمز، زرد و آبی هستند.
سه رنگ دسته ی دوم ( سبز ، نارنجی و بنفش ) از ترکیب دو به دوی رنگهای دسته ی اول با هم پدید می آیند.
6 رنگ دیگر دسته ی سوم از ترکیب ررنگهای دسته ی اول و دوم با هم پدید می ایند.

دسته ی اول

دسته ی دوم

دستهی سوم

رنگهای گرم و سرد

دایره ی رنگ میتواند به دو بخش گرم وسرد تقسیم شود
رنگهای گرم ، رنگهای واضح، پر انرژی و پر رنگ چیره بر فضا هستند.

رنگهای سرد ، احساسی آرامش بخش به ما میدهند، و تأثیرات نرمی به جای میگذارند.
رنگهای سیاه ، سفید و خاکستری رنگهای بی حرارت قلمداد میشوند.

رنگهای سایه روشن ، سایه زن و چرکرنگ ( tint ,shade ,tone)
این واژگان معمولاً به صورت غلطی به کار میروند. اگر چه مفهومهای بسیار ساده ی رنگ را توصیف میکنند. اگر رنگی با استفاده از رنگ سفید روشن تر شود به آن سایه روشن میگویند. اگر سیاه به رنگ اضافه شود به آن سایه زدن گفته میشود و اگر رنگ خاکستری به آن اضافه شود حاصل یک چرکرنگست.

سایه روشن
 

سایه زدن

 


چرک زنگ